دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


کلینیک پستان اردیبهشت

پیشگیری از سرطان پستان

فیلم تشخیص بیماری پستان

فیلم آموزشی معاینه سینه

آدرس مطب و برنامه هفتگی

چرا عقايد به اعمال تبديل نمی شوند ؟

بارها به اين سوال فکر کردم که چرا عقايد به اعمال تبديل نمی شوند ؟
و بالاخره دريافتم که صرف داشتن عقايد خوب نمی توان اعمال خوب داشت. زيرا عقايد خوب تنها باعث ايجاد انگيزه های مثبت در شخص می شوند ، در حاليکه نفسانيات ، غرايز ، تفکرات ، عادات و عقايد بد باعث ايجاد انگيزه های منفی در آدمی بوده و اعمال ما در واقع برايند تاثير اين دو انگيزه ی مثبت و منفی هستند.

در کنار عقايد خوب وشايد به موازات آن وجدان انسان قرار گرفته است که انگيزه ی مثبت می دهد. اين وجدان همان فطرت الهی است که در نهاد او تعبيه گشته است.همان طور که نفسانياتی همچون خشم و غرور و خود خواهی و تنبلی در نهاد او گذاشته شده اند.

اين دو نيروی خير و شر که به طور آگاهانه ای در وجود انسان قرار داده شده است، در مرکزيت انسان يکی از بزرگ ترين چالش های هستی را ايجاد می کند.در اين چالش است که انسان رشد می کند، زمين می خورد و ياد می گيرد. شايد يکی از مصاديق " لقد خلقنا الانسان فی کبد" همين چالش باشد.

گفته شد که چالش آگاهانه به وجود آمده است. چنانچه در قرآن نيز آمده است ظلمات را خداوند آفريد و نيز آمده است او هر که را بخواهد هدايت و هر که را بخواهد گمراه خواهد کرد (نحل-93) . يعنی اسباب هدايت و گمراهی انسان توسط خداوند مهيا شده است. اين مضامين آگاهانه بودن اين سناريو راتاييد می کند.
حال آيا بايد به شهامت انسان آفرين گفت که حاضر شد در اين نبرد وارد شود يا از حماقت و جهالت او متاثر شد ؟! (… وکان الانسان ظلوما جهولا.- احزاب-72)

اما به راستی انسان در اين دريای پر تلاطم به حال خود رها نشده است ! او يک ناخدا و هدايتگر خارق العاده دارد. او عقل دارد ! عقلی که می تواند انسان را به ساحل سعادت برساند. همانطورکه چالش خير و شر در نهاد آدمی ، در طبيعت شناخته شده ی اطراف ما منحصربفرد است، عقل هدايتگر او نيز منحصر بفرد است.

اما وظيفه ی عقل چيست؟
عقل از طريق حواس انسان شروع به کسب دانش و جمع آوری اطلاعات می کند. آن ها را مورد تجزيه و تحليل قرار داده و مسير صحيح را مشخص می کند. آدمی با تفکر و تعقل در وجود خودمی تواند نيروها و بردارهای خير و شر را که ناشی از وجدانيات و نفسانيات هستند شناسايی و دسته بندی کند.پس آنگاه با اطاعت از خرد ، بردارهای مثبت را تقويت و بردارهای منفی را تضعيف نمايد تا جهت حرکت به سمت و سوی درست خود نزديک گردد.

اما در اين جا سوال مهمی مطرح می شود : " دين چيست و نقش آن در اين کشمکش چيست ؟ "
می توان گفت : دين در واقع بينش و روشی است که از طريق روح هدايتگر هستی برای آگاهی ، پاک ساختن و بيدار ساختن عقل و فطرت انسان در اختيار او قرار می گيرد.

چنانچه هر دين جديدی که معرفی شده است برای اثبات حقانيت خود به عقل و فطرت انسان رجوع کرده و نيازمند مهر تاييد عقل و فطرت بوده است . اين آيين جديد از جانب عقل ها و فطرت های پاک پذيرفته می شود ولی از طرف عقل ها و فطرت های زنگار بسته نفی می گردد.

در اديان ابراهيمی کهن که ساخت یافته ترين آن ها آيين يهود است ، تاکيد بيشنر بر فطرت آدمی بوده است و دستورات آن جنبه ی تعبدی دارد. اما با رشد و بلوغ نسبی جامعه ی بشر در آيين اسلام وزنه ی عقل سنگين تر شده و برای اولين بار در يک کتاب آسمانی ، انسان تشويق به تعقل ، تفکر و دليل آوردن می شود.

نوشته پاکدین


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، بن بست بنفشه ، جنب پارکینگ طبقاتی توحید ، مجتمع آسمان ، طبقه چهارم
تلفن : 36294896 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب سرطان پستاناخبار ویژهمطالب و مقالاتآرشيو پرسش و پاسخهابرنامه هفتگیمطالب غیر پزشکیخدمات کلینیک پستانسوالات پزشکیسایتهای دیگرگالریپیامهای کاربرانفیلم های آموزشی در مورد س