دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


کلینیک پستان اردیبهشت

پیشگیری از سرطان پستان

فیلم تشخیص بیماری پستان

فیلم آموزشی معاینه سینه

آدرس مطب و برنامه هفتگی

معرفی کتاب راه چهارم

دست نویس زیر ، برداشتی شخصی همراه با کمی تغییرات از برخی فصول کتاب « راه چهارم راهنمای دانشمندان جوان ایرانی» نوشته ی دانشمند ارجمند آقای دکتر فرخ سعیدی است. بخوانیم و ....

دانشمندان جوان ایرانی که تحصیل کرده خارج یا داخل هستند ، هنگامی که وارد میدان سخت زندگی در ایران می شوند و پیچیدگی و کندی و فراز و نشیب امور را از نزدیک مشاهده می کنند، تنها سه راه به روی خود باز می بینند:
1) گروهی به این فکر می افتند که هر چه زودتر از کشور بروند ، به این امید که بلکه در خارج یک زندگی منظم و مرتب و پربار براساس معلومات و مهارتهای خود برای خود دست و پا کنند.
2) گروهی « دانش»خود را کنار می گذارند و به دنیای بیکران هنر و عرفان و شعر و فلسفه و چه بسا تجارت پناه می برند.
3) گروهی نیز همرنگ جماعت می شوند و به سهم خود از فرصتهای طلائی که در یک جامعه جهان سومی برای تحصیل کرده ها پیش می آید ، بهره می برند.
آنچه مسلم است این است که هیچکس را نمی توان و نباید در انتخاب راهش ، تحسین یا نکوهش کرد اما آیا راه چهارمی نیز وجود دارد؟راه چهارم : تک تک دانشمندان جوا ن ایرانی می توانند راهنمایانی باشند برای مردم جامعه ایرانی در عبور آنها از یک گذرگاه تاریخی.

کدام گذرگاه تاریخی ؟
گذرگاهی برای کسب «فرهنگ علمی».
فرهنگ علمی چیست ؟
فرهنگ بر دو نوع است. یکی «فرهنگ ادبی» که شامل زبان ، دین و هنر است و ما بهترین نوع آن را در جهان داریم و دیگری «فرهنگ علمی» که شامل اقتصاد ، مدیریت، آموزش و دانش است و ما بهترین نوع آن را در جهان نداریم!

حدود 1500 سال قبل از کشف آمریکا ، منشور حقوق بشر در ایران نگاشته شد و حدود 150 سال قبل از شروع صنعتی شدن ایران ، رنسانس در غرب روی داد. با مقایسه این دو عدد به دو نکته مهم پی می بریم ؛ اول اینکه از قدمت فرهنگ ادبی خود که بطور ناخودآگاه در تمام وجود ما ریشه دوانده است آگاه می شویم و دوم اینکه در می یابیم برای کسب فرهنگ علمی در سطح فعلی ، حداقل به چند نسل زمان همراه با تلاش مداوم نیاز داریم و حل مشکلات جامعه ما بصورت یک شبه فقط خیالی خام است.

در مشکلات ما در اصل نه خارجیها مقصرند و نه حکومتهای ما. قصور با یک یک مردم ما است. نه اینکه ما مردم بدی باشیم برعکس در مقایسه با مردم بسیاری از کشورهای دیگر ما انسانهای بسیار شریفی هستیم. تنها گناه ما این است که دوران شکوهمندیِ فکریِ اروپاییِ چند سدة پیش را طی نکرده ایم. دورانی که بدون عبور از آن نمی توان به روحیه و بینش لازم برای دانش و پژوهش امروزی رسید.به هر حال هرچه بود گذشت. حالا چه باید کرد ؟….

در کتاب « راه چهارم » که توسط انتشارات نخل دانش چاپ شده است ابعاد بیشتری از این موضوع مورد بحث قرار می گیرد و به چون و چراهای این موضوع بصورت جامعتری پرداخته می شود. در پایان برای استاد گرانمایه جناب آقای دکتر سعیدی که تجربیات زندگی ارزشمند خود را در نگارش این کتاب بکار گرفته اند آرزوی تداوم در پویایی دارم.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، بن بست بنفشه ، جنب پارکینگ طبقاتی توحید ، مجتمع آسمان ، طبقه چهارم
تلفن : 36294896 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

ka [ 1392-04-23 ]
سلام من دوست دارم کتابتون را بخونم اگه امکان داشته باشه واسه من ایمیل کنید با تشکر.

ایمان زمهریر [ 1391-09-12 ]
نه فقط دانشمندان بلکه نیاز به تلاش تمامی افراد جامعه برای گذر از این گذرگاه تاریخی است. البته با تکیه به فرهنگ وباور ایرانی نه فرهنگ های تجویز شده و نامربوط. که ما ایرانی ها فرهنگ را به آریای هاوسلوکیان واعراب بادیه نشین و مغولان زبان نفهم داده ایم. پس ارزشهای خودمان را حفظ کنیم.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب سرطان پستاناخبار ویژهمطالب و مقالاتآرشيو پرسش و پاسخهابرنامه هفتگیمطالب غیر پزشکیخدمات کلینیک پستانسایتهای دیگرسوالات پزشکیگالریپیامهای کاربرانفیلم های آموزشی در مورد س