دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


کلینیک پستان اردیبهشت

پیشگیری از سرطان پستان

فیلم تشخیص بیماری پستان

فیلم آموزشی معاینه سینه

آدرس مطب و برنامه هفتگی

آيا مي خواهيد در مدت کوتاهی وضعيت زندگی خود و جامعه را تغيير دهيد؟

همانا خداوند وضعیت هیچ قومی را تغییر نمی دهد تاوقتی که خود آن قوم حال خود را تغییر دهند. ( سوره رعد-11)

آيا مي خواهيد در مدت کوتاهی وضعيت زندگی خود و جامعه را تغيير دهيد؟
شرط اصلی اين موضوع اراده و تصميم شما در تغيير واصلاح رفتارتان می باشد. در اين جا با روشی آشنا می شويد که رفتار و عمل شما را به صورت تدريجی بهبود مي بخشد. نام اين روش " اصلاح از درون " است. به اين صورت که شما يک نقطه ضعف اخلاقی ، گناه يا اشتباه را بر اساس شناختی که از خود داريد يا از طريق مشورت با اعضای خانواده يا دوستان انتخاب مي کنيد و برای مدت يک سال تنها برروی آن مساله به طور ويژه کار می کنيد.

در پايان هر هفته يا ماه ميزان پيشرفت خود را درباره آن موضوع مورد بررسی قرار می دهيد.درباره مواردی که هنوز بر طرف نشده فکر و برنامه ريزی مي کنيد تا در ماههای آينده تکرار نشود. بنابراين در پايان يک سال با پيشرفت قابل توجهی روبرو خواهيد شد.

اما موضوع به اينجا ختم نمی شود. لازم است پس از انتخاب موضوع اخلاقی ، شما اين طرح را به اطلاع سه نفر ديگر برسانيد و آن ها را از اهميت و مزايای اين روش مطلع کنيد.سپس آن سه نفر زير شاخه شما می شوند که هر يک از آنها يک طرح اخلاقی برای يکسال انتخاب و سه نفر ديگر را مطلع و زير شاخه خود مي کنند و الی آخر.

مزيت اين روش در اين است که هر فرد شاهد بهبود روزافزون رفتار خود و وضعييت زندگي و محيط جامعه است. اين مساله باعث تشويق افراد به پيگيری پروژه های خود سازی و وارد کردن نفرات ديگر در اين طرح مي شود.

مي توان از طريق رياضی اثبات کرد اگر آشنايی يک فرد با اين طرح ، انتخاب يک موضوع اخلاقی برای خود و پيدا کردن سه زير مجموعه ديگر يک هفته طول بکشد ، در مدت کمتر از 4 ماه بيش از 60 ميليون هم وطن در اين مجموعه خودسازی عضو می شوند و همگي در جهت اصلاح اخلاق و رفتار اجتماعی گام بر می دارند.

هر يک از ما ممکن است تا چند سال، چند روز يا چند ساعت ديگر بيشتر زنده نباشيم !
پس چه خوب است از نعمت عمر استفاده کرده و هر روز در جهت اصلاح درون و رفتار خود تلاش کنيم .در اين صورت پس از مرگ حسرت روزهای از دست رفته را نخواهيم خورد.همانطوريکه خداوند هدف از خلقت انسان و هديه کردن زندگی و نعمت های فراوان را به او اين چنين تعريف مي کند :

"... تا شما را آزمايش کنيم ( و مشخص شود ) کدام يک درستکارتريد."
(سوره هود-7) و(سوره ملک -2 (
شرايط بد زندگی و جامعه ما انعکاس و نتيجه گناهان و رفتار ناپسند ماست. اين قانون طبيعت است و تمامی اديان الهی آن را بيان کرده اند. فقر و فحشا ، اعتياد ، گرانی و مشکلات اقتصادی ،عدم اطمينان به ديگران،اضطراب و نگرانی، بيماری ها ، سيل و زلزله در واقع عذاب هايی هستند که حاصل گناهان ماست و بيم اين می رود که در آينده ای نه چندان دور به دليل غوطه ور شدن بيشتر در اشتباهات ، بلايا و عذاب های شديد تر بر ما واقع شود.

اما خداوند به ما بشارت می دهد که اگر در جهت اصلاح خود و ديگران به حرکت درآييم ، ما را از بلاهای بزرگ در امان می دارد و آينده ای نيکو به ما هديه خواهد نمود. چنانچه فرموده است :
" وپروردگارت هيچ قومی را به خاطر ظلمشان هلاک نخواهد کرد وقتی که آنان درحال اصلاح خود باشند."
(سوره هود-117)

لازم است در باره اين طرح به چند نکته توجه نماييد :
-1اگر شخصی حاضر نباشد برای داشتن زندگی بهتررفتار خود را تغيير دهد چگونه انتظار دارد دوستان،همکاران يا مدير و شهردار برای او کاری بکنند و در رفتار خود تغيير دهند ؟
-2رفتارهای غلط و گناهان به دليل آموزش ها ، تربيت نادرست و شرايط محيطی در طی ساليان دراز درانسان بوجود آمده است. بنابرا ين مدت زمان يکسال برای پرهيز و اجتناب از هرکدام آنها زمان زيادی نيست.
اصلاح شدن يک فرد خطاکار در يک لحظه عملی و واقعی نيست.هرچند اگر حاضرشويم خود را تغيير دهيم در جهات ديگر هم پيشرفت خواهيم داشت.همانطورکه خداوند فرموده است : " و خداوند بر هدايت کسانی که هدايت شده اند می افزايد..." (سوره مريم-76)
-3برای پروژه يکساله خود حتما موردی را انتخاب کنيد که در رفتارتان تاثير داشته باشد. شما هر اعتقاد خوب و مثبتی که داشته باشيد تا زمانی که دراخلاق ورفتارتان ظاهر نشود باعث بهبود زندگی شما نخواهد شد!

-4موضوع پروژه خود را با شناختی که از خودتان داريد یا از طريق مشورت با دوستان يا اعضای خانواده انتخاب کنيد.
-5دراين جا برخی موضوع های پيشنهادی مطرح شده است.توصيه می شود اگر شخصی گاهی دروغ می گويد از اين مورد شروع کند.چون دروغ ريشه بسياری از بدی های ديگر است.

- پرهيز از دروغ - پرهيز از دزدی - پرهيزاز بدگويی و غيبت - پرهيزازگرانفروشی
- پرهيزازخريد و فروش مواد مخدر - پرهيز از زنا - پرهيزازخشم وعصبانيت
- پرهيزاز ربا دادن و ربا گرفتن - ترک اعتياد به مواد مخدر - پرهيزاز بخل و حسد
- پرهيزاز رشوه دادن و رشوه گرفتن - پرهيزاز پارتی بازی - پرهيز از تنبلی
- پرهيزاز عيب جويی و تمسخر ديگران - استفاده نکردن ازموقعيت اداری واموا ل دولتی جهت منافع شخصی - پرهيزازتجملات و هزينه های زياد در مراسم های ازدواج وديدارهای خانوادگی
- پرهيزازحرفهای لغو وبيهوده بخصوص لطيفه هايی که هموطنان ما راازديگرشهرها ونژادها به تمسخر می گيرد.

- امانت داری - احترام وتوجه به پدرومادر - خوشرويی با ديگران
- کمک مادی و معنوی به ضعيفان و مستمندان - به يادآوری و شکرگزاری نعمت های خداوند
- وفای به عهد (مثل پرهيزازصدورچک بی محل و...) - حفظ وقار و کرامت انسانی در گفتار و کردار

-6مناسب تراست افرادی که به سن بلوغ عقلانی رسيده اند در اين طرح شرکت کنند. اگرچه کودکان نيز بعلت ا لگوبرداری از بزرگترها در آينده رفتار بهتری خواهند داشت.
-7 لازم است با سه نفری که بعنوان زير شاخه انتخاب می کنيد ارتباط داشته باشيد تا بتوانيد در مورد پروژه های خود،مقدار پيشرفتتان و تاثيری که روی زندگی شما گذاشته است بحث و مشورت کنيد.اين کار باعث ياد آوری مجدد پروژه ها و افزايش انگيزه شما خواهد شد.

-8 بهتر است فقط یک پروژه انتخاب کنيد اما می توانيد پروژه ديگری را در محيط خانواده ، تحصيل يا کار خود بصورت مشترک با ديگران انتخاب و دنبال کنيد.

نوشته ی پاکدين - به اميد آينده ای بهتر - موفق باشيد


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، بن بست بنفشه ، جنب پارکینگ طبقاتی توحید ، مجتمع آسمان ، طبقه چهارم
تلفن : 36294896 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

مریم رضایی [ 1391-10-02 ]
با سلام مطالب خوبی بود استفاده کردم مرسی

الهام [ 1391-02-02 ]
خیلی جالب هست سایتتون

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب سرطان پستاناخبار ویژهمطالب و مقالاتآرشيو پرسش و پاسخهابرنامه هفتگیمطالب غیر پزشکیخدمات کلینیک پستانسوالات پزشکیسایتهای دیگرگالریپیامهای کاربرانفیلم های آموزشی در مورد س