دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


کلینیک پستان اردیبهشت

پیشگیری از سرطان پستان

فیلم تشخیص بیماری پستان

فیلم آموزشی معاینه سینه

آدرس مطب و برنامه هفتگی

بخت تازه کار

حتما شنيده ايد که افراد تازه کار از بخت بلندي برخوردارند. کساني که در حوزه اي متخصص نيستند، سريع تر به ايده هاي خلاقانه در آن زمينه دست مي يابند، و افرادي که تازه يک بازي را ياد مي گيرند، معمولا در به کار بستن ابتکارهاي جالب موفق تر از کهنه کارها عمل مي کنند. دليل اين امر، خالي بودن فنجانِ ذهنِ تازه کارها و پذيرندگي و گشودگي شان بر امکانات نو است.

با استفاده از همين نکته روش بخت تازه کار ابداع شده است. در اين روش، مسئله به شکلي ساده و سرراست بر کاغذي نوشته مي شود و تلاش مي شود تا در شيوه ي بيان آن پيش فرض هاي موجود در حوزه ي تخصصي مربوطه وارد نشود. آنگاه اين مسئله با گروهي از افراد کاملا بي ربط در ميان گذاشته، و نظر ايشان پرسيده مي شود. گاه در ميان اين نظرات فکري خلاقانه و درخشان يافت مي شود که براي حل مسئله کاربرد مي يابد.

معيارهاي گوناگوني براي تعريف يک ايده ي خلاقانه و تفکيک کردنش از ساير انديشه ها وجود دارد. يکي از معيارهاي رسمي، تعريفي است که اداره ي ثبت اختراعات و ابتکارهاي ايالات متحده براي ارزيابي ايده هاي نو به دست داده است.

بر مبناي قواعد اين اداره، ايده اي خلاقانه است که مشکلي خاص را به شيوه اي جديد و مطلوب حل کند، و در اين بين از راه حل هاي پيشين و شناخته شده فراتر رود. يعني در جايي که روش هاي قديمي شکست خورده بودند، به نتيجه اي مطلوب منتهي شود. در ضمن اين راه حل بايد نامنتظره و دور از انتظار باشد، و به کمک آزمايش ها و روش هاي عملي قابل تاييد باشد.

از اين تعريف چنين بر مي آيد که ايده ي خلاقانه، بايد دست کم سه ويژگي داشته باشد :
الف) فکر بايد نوآورانه باشد، يعني مسيري تازه را براي حل مسئله بگشايد و چيزي تازه به اندوخته هاي ذهني ما اضافه کند.
ب) راه حل بايد کارآمد باشد، يعني به راستي مسئله را حل کند و گره از مشکلي بگشايد يا خواستي را برآورده کند.
پ) راه حل بايد تا حدودي شگفت انگيز و نامنتظره باشد. يعني به سادگي به ذهن همه خطور نکند و در نگاه اول ناشدني و دور از ذهن بنمايد.
راه حلي که اين ويژگي ها را داشته باشد، خلاقانه است.

برگرفته از کتاب خلاقیت -نويسنده : شروین وکیلی - چاپ : بهار 85


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، بن بست بنفشه ، جنب پارکینگ طبقاتی توحید ، مجتمع آسمان ، طبقه چهارم
تلفن : 36294896 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

mp [ 1392-03-21 ]
salam.man gp hastam v b tur etefaghi site shoma ro didam ,az in babat khoshalam,choon dige kheili naomid shodam .ba tashakor az matalebetoon .ba arezoye movafaghiat

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب سرطان پستاناخبار ویژهمطالب و مقالاتآرشيو پرسش و پاسخهابرنامه هفتگیمطالب غیر پزشکیخدمات کلینیک پستانسوالات پزشکیسایتهای دیگرگالریپیامهای کاربرانفیلم های آموزشی در مورد س