دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


کلینیک پستان اردیبهشت

پیشگیری از سرطان پستان

فیلم تشخیص بیماری پستان

فیلم آموزشی معاینه سینه

آدرس مطب و برنامه هفتگی

آپاندیس دوتائی در شیرخوار دو ماهه

(نشریه جراحی ایران-دوره15-شماره1-1386) - گزارش یک مورد و مروری بر منابع پزشکی - دکتر احمد صدیقی، دکتر محمدرضا حکیمیان

چکیده: آپاندیس دوتایی، ناهنجاری بسیار نادری است که در کودکان معمولاً با مشکلات جدی روده ای، ادراری تناسلی و مهره ای همراه است. شیوع این ناهنجاری در 50000 مورد اتوپسی، معادل دو مورد گزارش شده است. در این مقاله یک مورد آپاندیس دوتایی در شیرخواری دو ماهه، گزارش شده است و شیوع، طبقهبندی، تظاهرات بالینی و نحوة برخورد جهت درمان مورد بحث قرار گرفته است.

واژه های کلیدی : آپاندیس دوتائی، ناهنجاری مادرزادی دستگاه گوارش، آپاندیس

زمینه و هدف : ناهنجاری های آپاندیس، موارد بسیار نادری هستند که در بالغین معمولاً بطور اتفاقی کشف میشوند و در کودکان تقریباً در تمام موارد همراه با ناهنجاری های روده ای، ادارای تناسلی یا ستون مهره ها میباشد.

در مقاله ای در سال 1987، تعداد گزارشات ثبت شده در زمینة آپاندیس دوتایی، شصت عدد ذکر شده است. در یک بررسی در 50000 اتوپسی شیوع این ناهنجاری دو مورد ذکر شده است . آپاندیس دو تایی در 004/0درصد از بیمارانی که بدلیل آپاندیس حاد تحت جراحی قرار گرفتهاند دیده شده است.
این ناهنجاری به سه گروه تقسیم میشود .

در گروه الف، دوتایی شدن بصورت ناکامل است و دو آپاندیس، در قسمت قاعده مشترک هستند. در گروه ب، که شایعترین فرم است یک آپاندیس در سکوم قرار دارد و آپاندیس دوم از ناحیه ای دیگر از کولون منشاء میگیرد. در گروه ج، سکوم دوتایی وجود دارد و هر سکوم حاوی یک آپاندیس میباشد. اخیراً انواع دیگری از جمله آپاندیس نعل اسبی نیز اضافه شده است.

معرفی مورد : بیمار مورد بحث، شیرخوار مؤنث دو ماهه ای بود که در روز چهارم تولد بدلیل ناهنجاری بسته بودن مقعد تحت عمل جراحی قرار گرفته بود و برای وی کولوستومی تعبیه شده بود و در حال حاضر بدلیل هرنیاسیون قسمتی از کولون در مجاورت محل کولوستومی، مجدداً تحت لاپاراتومی قرار گرفت و در بررسی شکم، آپاندیس دوتایی از نوع ب به طول حدود 4 سانتیمتر مشاهده گردید که فاقد التهاب بود و جهت بیمار آپاندکتومی انجام نشد.

بحث و نتیجه گیری : دوتایی شدن آپاندیس یکی از انواع ناهجاری های دوپلیکاسیون در دستگاه گوارش است. دوتایی شدن قسمتی از دستگاه گوارش در یک مورد از هر 4500 تولد روی میدهد و حدوداً در نیمی از موارد، رودة باریک را درگیر میکند. دوتایی شدن آپاندیس در این گروه از ناهنجاری ها قرار دارد و بیماری بسیار نادری است که معمولاً بی علامت است و ضمن عمل جراحی بصورت اتفاقی کشف میشود. علائم می تواند به دنبال عفونت یا انسداد بروز کند و بر اساس مکان آپاندیس، متفاوت است.
در صورت وجود التهاب در آپاندیس، هر دو آپاندیس باید خارج گردد ولی در صورتی که این ناهجاری بطور اتفاقی کشف شود و التهابی وجود نداشته باشد، نیاز به آپاندکتومی نیست.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، بن بست بنفشه ، جنب پارکینگ طبقاتی توحید ، مجتمع آسمان ، طبقه چهارم
تلفن : 36294896 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب سرطان پستاناخبار ویژهمطالب و مقالاتآرشيو پرسش و پاسخهابرنامه هفتگیمطالب غیر پزشکیخدمات کلینیک پستانسوالات پزشکیسایتهای دیگرگالریپیامهای کاربرانفیلم های آموزشی در مورد س